Seller Comments
just traded
vehicle represents good value for money
as new tyres
tow pack
electric brakes
presents well

Seller Comments
just traded
vehicle represents good value for money
as new tyres
tow pack
electric brakes
presents well

| Kilometres | 252,987km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Ute Tray, 2 Doors, 2 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 2.8 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 9.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | FRI17G |
| Rego expiry | 01 Oct 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD9677, Joe Cappiello Motors Pty Ltd, (02) 4036 3679, 2356 Pacific Highway, Heatherbrae, 2324 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
2 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Alarm
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Side Mouldings
Bottle Holders - 1st Row
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Grille Surround
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps - LED
Disc Brakes Front Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Footrest - Drivers
Guard - Sump
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Hill Holder
Independent Front Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Steering Wheel
Limited Slip Diff
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Door Handles - Interior
Metallic Finish Door Inserts
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front only
Power Windows - Remote Control Open/Close
Radio - Digital (DAB+)
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 2 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - Bucket (Front)
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Full Size Steel
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Suspension - Leaf
Trim - Cloth
Trip Computer
Vinyl - Cabin Floor
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Adjustable Front Seats - Manual
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-Mounted Bee-Sting Type
Adjustable Steering Wheel - Tilt Only
Aux/USB Input Socket
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Body Coloured Front Bumper
Bottle Holders - Front Seats
Cruise Control
Centre Courtesy/Dome Light(s)
Cup Holders - Front Seats
Central Locking Remote Control
Collapsible Steering Column
Cloth Trim
Driver Foot Rest
Dust and Pollen Filter
Door Pockets - Front Seat
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Flip/Folding Key
Glovebox Compartment
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Hill Descent Control
Hill Holder
Halogen Headlights
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Limited Slip Differential
Leather Steering Wheel
Multi Function Control Screen
Mud Flaps - Front
Multi Function Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
MAP/Reading Lights - Front
Power Mirrors with Indicators
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Rear Window Demister
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for Front Seats
Storage Compartment - IN Dash
Side Door Impact Beams
Side Front Air Bags
Sunvisors with Vanity Mirrors
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Trailer Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD9677, Joe Cappiello Motors Pty Ltd, (02) 4036 3679, 2356 Pacific Highway, Heatherbrae, 2324 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 245/70 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 245/70 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2776 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Double Wishbone;Hydraulic Double Acting Shock Absorbe |
| Rear suspension | Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 76.00 |
| Fuel consumption | 9.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 470 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 147 @ 3600 RPM |
| CO2 level (g/km) | 245.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1780mm x 1882mm x 5127mm |
| Ground clearance unladen | 210 mm |
| Wheelbase | 3096 mm |
| Kerb weight | 1868 kg |
| Turning circle | 12.70 m |
| Rear track | 1570 mm |
| Front track | 1570 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Colorado |
| Variant | Ls (4X4) |
| Series | Rg My17 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 9 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD9677, Joe Cappiello Motors Pty Ltd, (02) 4036 3679, 2356 Pacific Highway, Heatherbrae, 2324 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!