Seller Comments
2.0L Turbo Petrol 19" Black Alloy Wheels Comfort-Tek Grey Suede Seats 12.3" Infotainment Screen Panoramic Sunroof 360° Camera System Heated & Ventilated Front Seats Heads Up Display Hands-Free Tailgate

Seller Comments
2.0L Turbo Petrol 19" Black Alloy Wheels Comfort-Tek Grey Suede Seats 12.3" Infotainment Screen Panoramic Sunroof 360° Camera System Heated & Ventilated Front Seats Heads Up Display Hands-Free Tailgate

| Kilometres | 17km |
| Seller type | Dealer: Demo |
| Price | - |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Four Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | FYF90Y |
| Rego expiry | 26 Jan 2027 |
| VIN | LGWFF6A52SH985824 |
| Stock No | 2101190 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD096027, Dominelli GWM, (02) 7908 3054, 1/571 Princes Highway, Kirrawee, 2232 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
19" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Rear
Alarm
Ambient Lighting - Interior
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot with Active Assist
Bluetooth System
Brake Assist
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Cover
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Collision Mitigation - Emergency Steering Assist
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Mitigation - Reversing
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Control - Corner Braking
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Cross Traffic Alert - Front
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - Lead Vehicle Start Active Assist
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Data Logging
Daytime Running Lamps
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electric Seat - Passenger
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Exhaust System - Dual
Fog Lamps - Front LED
Fog Lamp/s - Rear LED
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Gloss Finish - Bumper Inserts
Gloss Finish - Exterior Highlights
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Information Display - Head Up
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Seats Partial
Leather Look - Steering Wheel
Mesh Grille
Metallic Finish Exterior Highlights
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Fully Automated
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power - Tailgate/Boot (Hands Free Operation)
Power Windows - Front & Rear
Power Windows - Remote Control Open/Close
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Roof Rails
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seats - 2nd Row Split Fold
Seat - Ventilated Drivers Side
Seat - Ventilated Passenger Side
Side Door Exit Warning
Side Skirts
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Speed Limiter
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Spoiler - Rear Roof Mounted
Starter Button
Steering Wheel - Heated
Suede Look - Seats Partial
Sunroof - Electric
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tail Lamps - Blacked Out Surrounds
Tail Lamps - LED
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
USB Socket(s) - Charging
Voice Recognition
Warning - Driver Fatigue
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Warning - Road Sign Display
Warning - Seatbelt Reminder
Wireless Charging - Compatible Devices
Standard Features
12 Volt Power Outlet - Load Area
12 Volt Power Outlet
Climate Control - 2 Zone
Airbag Driver
Airbag - Passenger
Apple CAR Play
Adaptive Cruise Assist
Adaptive Cruise Control
Autonomous Emergency Braking
Alarm System/Remote Anti Theft
Ambient Lighting
Automatic Parking Assistant
Antenna - Roof-Mounted Shark Fin Type
Automatic Stop/Start
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Android Auto
Auto Demisting
19 Inch Alloy Wheels
Adaptive Windscreen Wipers
Brake Assist
Black Badges
Brake Override System
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Central Airbag
Cruise Control Intelligent/Active
Cruise Control With Stop & GO
Cyclist Emergency Braking
Child Seat - Isofix Anchorage System
Driver Drowsiness Detection - Camera Based
Driver Lumbar Support
Door Opening Warning
Driving Profile Selection
Daytime Running Lights
Emergency Lane Keep Assist
Exterior Mirrors - Heated
Electronic Stability Control
Extra USB Socket/S
Front Centre Airbag
Forward Collision Warning
FOG Lights - Front With Cornering Function
FOG Lights - LED
FOG Lights - Rear LED
Headlights - Auto On/Off Function
Hill Descent Control
Headlights Follow ME Home Function
Heated Front Seats
Hill Start Assist
Heated Steering Wheel
Head Up Display
Instrument Cluster Display - 10.25 Inch
Engine Immobiliser
Intelligent Cornering Control
Intelligent Dodge
Keyless Entry
Leather Accented Upholstery
Lane Change Assist
Lane Centering Function
Lane Departure Warning
LED Headlights
Lane Keeping Assist
Leather Steering Wheel
Multi-Function Steering Wheel
Multi Information Display 12.3 Inch
Push Button Start
Power Child Locks
Parking Distance Control Front & Rear
Paddle Shifters ON Steering Wheel
Paddle Shifters ON Steering Wheel - Galvanised
Pedestrian Emergency Braking
Power Front Seat Driver 8 WAY
Power Mirrors With Auto Folding
Power Front Seat Passenger 4 WAY
Power Tailgate With Delayed Closing
Power Tailgate With Memory
Power Windows With ONE-Touch Operation
Power Windows - Anti-Trap
Radio AM/FM
Rear AIR Vents
Rear Cross Traffic Alert
Rear Cross Traffic Alert & Braking
Rear Collision Warning
Reverse Assist
Rear Lights - Dark Finish
Rear Lights - LED
Roll Movement Intervention
Rear Privacy Glass
Rear View Mirror - Auto Dimming
Remote Window Closing
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Rear Seats
Seatbelts - PRE-Tensioners Rear Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Side Front Airbags
Split Fold Rear Seat
Smart Entry - Tailgate
Panoramic Sunroof
Sound System with 8 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Traction Control System
Traffic JAM Assist
Traffic Sign Recognition
TOP View Camera (360 Degree)
Upholstery - Grey
Voice Control
Ventilated Front Seats
Wireless Charging PAD
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD096027, Dominelli GWM, (02) 7908 3054, 1/571 Princes Highway, Kirrawee, 2232 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/55 R19 |
| Front rim size | 7.5Jx19 |
| Rear tyre size | 235/55 R19 |
| Rear rim size | 7.5Jx19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 8.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 320 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 150 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 193.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1729mm x 1940mm x 4727mm |
| Ground clearance unladen | 165 mm |
| Wheelbase | 2738 mm |
| Kerb weight | 1680 kg |
| Turning circle | 12.00 m |
| Rear track | 1640 mm |
| Front track | 1631 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | GWM |
| Model | Haval H6GT |
| Variant | Ultra (4Wd) |
| Series | B03 |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD096027, Dominelli GWM, (02) 7908 3054, 1/571 Princes Highway, Kirrawee, 2232 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!