Seller Comments
***ONE PRIVATE OWNER FULL SERVICE HISTORY*** ARB CANOPY, LIFT KIT, AIRBAGS, LONG RANGE FUEL TANK, SAT NAV, ROOD RACKS, ROOF CAGE, SNORKEL ANDSO MUCH MORE!!! JUST LOOK AT IT...

Seller Comments
***ONE PRIVATE OWNER FULL SERVICE HISTORY*** ARB CANOPY, LIFT KIT, AIRBAGS, LONG RANGE FUEL TANK, SAT NAV, ROOD RACKS, ROOF CAGE, SNORKEL ANDSO MUCH MORE!!! JUST LOOK AT IT...
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 81,357km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $55,998 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Ute Tray, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 2.8 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 8.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | 1GUW455 |
| Rego expiry | 17 Jun 2026 |
| VIN | MR0HA3CD400431880 |
| Stock No | B5289 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Osborne Autos, (08) 6280 2125, 393 Scarborough Beach Road, Osborne Park, 6017 WA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control
Air Conditioning - Rear
Alarm
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Side Mouldings
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Rear Drum
Bull Bar
Camera - Rear Vision
Cargo Liner
Carpeted - Cabin Floor
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Clock - Digital
Coloured Door Mirrors
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cooled Compartment - Front
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Diff lock(s)
Digital Instrument Display - Partial
Disc Brakes Front Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Driving Lamps
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Floor Mats
GPS (Satellite Navigation)
Grille - Black
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Illuminated - Key Ignition Barrel/Surround
Independent Front Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Internet Connectivity via Paired Device
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Leather Gear Knob
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Interior Inserts
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rear Step bumper
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rock Rails
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - Bucket (Front)
Seats - Perforated
Skid Plate - Front
Skid Plate - Middle (Transmission case)
Snorkel
Spare Wheel - Full Size Steel
Sports Bar
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - Under 2nd Row (Rear) Seat
Suspension - Heavy Duty
Suspension - Leaf
Tacho
Tail Lamps - Blacked Out Surrounds
Tow Bar
Towing - Latch/Hook Front
Towing - Latch/Hook Rear
Trip Computer
Voice Recognition
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbag Package
Airbag Knee Driver
Anti-Lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Adjustable Front Seats - Manual
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-Mounted Bee-Sting Type
Alloy Sports Bar
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Aux/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Bullbar
Bottle Holders - Front Seats
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Chrome Exterior Door Handles
Centre Courtesy/Dome Light(s)
Chrome Exterior Mirrors
Carpet Floor Covering
Chrome Front Grille
Cup Holders - Front Seats
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Chrome Interior Door Handles
Centre Console Box - Multi-Purpose
Central Locking Remote Control
Child Seat Anchor Points
Child Seat - Isofix Anchorage System
Cloth Trim
Digital Audio Broadcast Radio +
Digital Audio Broadcast Radio
Digital Clock
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Emergency Stop Signal
Fog Lights - Front
Floor Mats - Front & Rear
Grab Handles - Front and Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Hill Descent Control
Hill Holder
Headlining Special
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Entry and Drive
Leather Accented Upholstery
LED Headlights
Lockable Glove Box Compartment
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Multi Function Control Screen
MP3 Compatible Audio/CD Player
Power Mirrors with Indicators & Folding
Power Steering
Power Windows
Rear Centre Armrest
Radio CD with 6 Speakers
Rear Privacy Glass
Reversing Camera
Side Airbags
Satellite Navigation
Sports BAR
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Split Fold Rear Seat
Special Identifying Badging
Snorkel
Seatback Pockets - Front Seats
Start/Stop Button
Steering Wheel-Mounted Audio Controls
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Towbar
Trip Computer
Traction Control System
Trailer Stability Control
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Osborne Autos, (08) 6280 2125, 393 Scarborough Beach Road, Osborne Park, 6017 WA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 265/65 R17 |
| Front rim size | 7.5x17 |
| Rear tyre size | 265/65 R17 |
| Rear rim size | 7.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2753 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Hydraulic Double Acting |
| Rear suspension | Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 80.00 |
| Fuel consumption | 8.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 450 @ 1600 RPM |
| Maximum power (kW) | 130 @ 3400 RPM |
| CO2 level (g/km) | 223.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1815mm x 1855mm x 5330mm |
| Ground clearance unladen | 279 mm |
| Wheelbase | 3085 mm |
| Kerb weight | 2080 kg |
| Turning circle | 11.80 m |
| Rear track | 1550 mm |
| Front track | 1535 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Toyota |
| Model | Hilux |
| Variant | Rugged X (4X4) |
| Series | Gun126R My19 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Osborne Autos, (08) 6280 2125, 393 Scarborough Beach Road, Osborne Park, 6017 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!