Seller Comments
2018 Renault Captur ZEN J87 MY18

Seller Comments
2018 Renault Captur ZEN J87 MY18

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 111,005km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $11,499 |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 5.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | VF12R141AH0754955 |
| Stock No | 220 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 082343, A1 Auto Dealership, (02) 7908 3273, 235-237 Woodville Road, Merrylands, 2160 NSW.
Standard Features
Additional 12 Volt Socket/S
12 Volt Power Outlet
Automatically Activated Hazard Lights
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Automatic Climate Control Filtered
Automatic Door Locks
Ambient Interior Lighting
Anti-Slip Regulation
Automatic Stop/Start
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Aux/USB Input Socket
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Chrome Front Grille
Cup Holders - Front Seats
Central Locking Remote Control
Child Seat - Isofix Anchorage System
Cloth Trim
Digital Audio Broadcast Radio
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Driver Seat Height Adjustable
Electronic Brake Force Distribution
ECO Indicator
Electronic Stability Control
Fog Lights - Rear
Glovebox Cooler
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Halogen Headlights
Hill Start Assist
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Start
Luggage/Cargo Area Light(s)
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Multi Function Control Screen
Multi Function Display
Parking Distance Control Rear
Power Mirrors With Auto Folding
Power Windows
Power Windows With ONE-Touch Operation
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Rear View Mirror Day/Night
Rear Wiper/Washer
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for Front Seats
Speed Sensing Auto Door Lock
Split Fold Rear Seat
Smart KEY
Storage NET - Front Passenger Footwell
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Thorax Airbag(s)
Trip Computer
Tyre Pressure Monitoring System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 082343, A1 Auto Dealership, (02) 7908 3273, 235-237 Woodville Road, Merrylands, 2160 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 205/55 R17 |
| Front rim size | 6.5x17 |
| Rear tyre size | 205/55 R17 |
| Rear rim size | 6.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1197 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Macpherson Str |
| Rear suspension | Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 45.00 |
| Fuel consumption | 5.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 190 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 88 @ 4900 RPM |
| CO2 level (g/km) | 130.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1566mm x 1778mm x 4122mm |
| Ground clearance unladen | 163 mm |
| Wheelbase | 2606 mm |
| Kerb weight | 1215 kg |
| Turning circle | 10.40 m |
| Rear track | 1516 mm |
| Front track | 1531 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Renault |
| Model | Captur |
| Variant | Zen |
| Series | J87 My18 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 30,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 082343, A1 Auto Dealership, (02) 7908 3273, 235-237 Woodville Road, Merrylands, 2160 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!