Seller Comments
2025 Isuzu MU-X LS-T

Seller Comments
2025 Isuzu MU-X LS-T
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 10km |
| Seller type | Dealer: New In Stock |
| Price | $69,990 |
| Transmission | Automatic Sequential |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 2.2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 6.70 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | MPAUCS41GST000545 |
| Stock No | 950532445 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD28219, Wanneroo Isuzu, (08) 6280 2254, 10 Lancaster Road, Wangara, 6065 WA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
20" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Head for 3rd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Alarm
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Occupants
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Full
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
Calipers - Front 2 Spot
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Area - Organiser/Shelving/Divider
Carpeted - Cabin Floor
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Mitigation - Reversing
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - Lead Vehicle Start Active Assist
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Cup Holders - 3rd Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Diff lock(s)
Digital Instrument Display - Full
Digital Instrument Display - Partial
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electric Seat - Passenger
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Fog Lamps - Front LED
Front Stabiliser
GPS (Satellite Navigation)
Grab Handle - Drivers Side
Grab Handle - Passengers Side
Grab Handles - 2nd Row
Grille - Black
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Headrests - Adjustable 3rd Row x2
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Independent Front Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Departure - with Passive Steer Assist
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Seats Partial
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Front Grille
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD28219, Wanneroo Isuzu, (08) 6280 2254, 10 Lancaster Road, Wangara, 6065 WA.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 265/50 R20 |
| Front rim size | 7.5x20 |
| Rear tyre size | 265/50 R20 |
| Rear rim size | 7.5x20 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2164 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Gas Pressurised Shock Absorber;High Ride;Independent; |
| Rear suspension | Coil Spring;Gas Pressurised Shock Absorber;Multi-Link System;Stab |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 80.00 |
| Fuel consumption | 6.70 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 400 @ 1600 RPM |
| Maximum power (kW) | 120 @ 3600 RPM |
| CO2 level (g/km) | 220.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1825mm x 1870mm x 4850mm |
| Ground clearance unladen | 235 mm |
| Wheelbase | 2855 mm |
| Kerb weight | 2130 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1570 mm |
| Front track | 1570 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Isuzu |
| Model | MU-X |
| Variant | Ls-T (4X4) |
| Series | My25.5 |
| Warranty when new (months) | 72 |
| Warranty when new (kms) | 150,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD28219, Wanneroo Isuzu, (08) 6280 2254, 10 Lancaster Road, Wangara, 6065 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!