Seller Comments
2024 FORD RANGER AUTOMATIC

Seller Comments
2024 FORD RANGER AUTOMATIC
| Kilometres | 13,565km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Ute Tray, 2 Doors, 2 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 7.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | FWN01A |
| Rego expiry | 19 Jul 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD20522, Clancy Motors Used Cars, (02) 5317 7096, 202 Sydney Road, Kelso, 2795 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
2 Speaker Stereo
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Knee Driver
Airbag - Knee Passenger
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control
Audio - Aux Input USB Socket
Bluetooth System
Brake Assist
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Emergency Steering Assist
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Rollover Stability
Cruise Control - Distance Control
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps
Demister - Rear Windscreen with Timer
Diff lock(s)
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Driver Attention Detection
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Grille - Black
Handbrake - Fold Down
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Halogen
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Internet Connectivity via Paired Device
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front only
Rubber - Cabin Floor
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 2 seats
Skid Plate - Middle (Transmission case)
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto Wireless
Smart Device Integration - Apple Carplay Wireless
Spare Wheel - Full Size Steel
Speed Limiter
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Storage Area - Under Dash
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Telematic - Preparation/Ability
Towing - Latch/Hook Front
Trim - Cloth
USB Socket(s) - Charging
Vinyl - Cabin Floor
Voice Recognition
Warning - Driver Fatigue
Warning - Seatbelt Reminder
Wireless Hotspot
Standard Features
12 Volt Power Outlet
295MM Rear Brakes
2 Seat Interior
302MM Front Brakes
9 Airbags
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Airbag - Knee Passenger
Anti-Lock Braking
Active High Beam Control
Adaptive Cruise Control
Adjustable Drivers Seat - 8 WAY
Autonomous Emergency Braking
Adjustable Steering Column
ALL Season Tyres
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Android Auto
Audio Streaming
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags - Front
Centre Console Storage BOX With LID
Centre Console Storage
Colour Digital Instrument Display
Cup Holders - Front Seats
Colour Multitouch Display
Cloth Upholstery
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Driver Alert System
Diff Lock Rear
Driver Mode Selection
Dynamic Stability Control
Daytime Running Lights
Emergency Assist
Emergency Brake Assist
Electronic Brake Force Distribution
ECO Mode
Embedded Modem
Electric Power Steering
Extra USB Socket/S
Evasive Steering Assist
Ford Pass Connect
FAR Side Airbags - Driver
Headlights - Auto On/Off Function
Hill Descent Control
Halogen Headlights
Halogen Tail Lights
Hill Start Assist
Instrument Cluster Display - 8.0 Inch
Instrument Cluster - Configurable
Engine Immobiliser
Intelligent Speed Assist
Load Adaptive Control
Lane Keeping Assist - Line/Edge Detection
Multi-Function Control Screen
Multi-Function Steering Wheel
Multi-Media System With 10.1 Inch Touch Screen
Mobile Phone Connectivity
Manual Temperature Control
Normal Mode
Post Collision Braking
PRE-Collision Brake Assist
Power Door Locks
Power Mirrors
Passenger Seat Manual Adjust 4 WAY
Power Windows Front
Rollover Mitigation System
Rear View Camera - Analogue
Rear Window Demister
Side Airbags - Front Seats Side
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Slippery Mode
Sound System with 2 Speakers
Spare Wheel 16 Inch
Steering Wheel-Mounted Audio Controls
Steel Wheels
Spare Wheel - Steel
Sync 4A Communications System
Single Zone Climate Control
Traction Control System
Towing Hook - Front
Trailer Stability Control
Traffic Sign Recognition
Towing Vehicle Integration With Towing Checklist
Upholstery - Black
USB Input Socket
Vinyl Floor Covering
Wireless Apple CAR Play
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD20522, Clancy Motors Used Cars, (02) 5317 7096, 202 Sydney Road, Kelso, 2795 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 255/70 R16 |
| Front rim size | 7Jx16 |
| Rear tyre size | 255/70 R16 |
| Rear rim size | 7Jx16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1996 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Not Sufficient Data |
| Rear suspension | Not Sufficient Data |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 80.00 |
| Fuel consumption | 7.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 500 @ 1750 RPM |
| Maximum power (kW) | 154 @ 3750 RPM |
| CO2 level (g/km) | 201.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1872mm x 1910mm x 5225mm |
| Ground clearance unladen | 224 mm |
| Wheelbase | 3270 mm |
| Kerb weight | 1893 kg |
| Turning circle | 12.90 m |
| Rear track | 1620 mm |
| Front track | 1620 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Ranger |
| Variant | Xl 2.0 (4X4) |
| Series | Py My24 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD20522, Clancy Motors Used Cars, (02) 5317 7096, 202 Sydney Road, Kelso, 2795 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!