Seller Comments
2021 Toyota Hiace GRH300R LWB

Seller Comments
2021 Toyota Hiace GRH300R LWB

| Kilometres | 99,398km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $43,950 |
| Transmission | Auto Sequential |
| Body type | Commercial, 5 Doors, 2 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3.5 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 12.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | 1UK5AP |
| Rego expiry | - |
| VIN | JTFRM3APX08005093 |
| Stock No | 10854 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD043007, Hot Spot Autos Granville Commercial and 4x4, (02) 7908 8983, 272 Parramatta Road, Granville, 2142 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
2 Speaker Stereo
Active Torque Transfer System
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbag - Side Driver
Airbag - Side Front Passenger
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps
Digital Instrument Display - Partial
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Door - side sliding LHS(passenger side)
Door - side sliding RHS(drivers side)
GPS (Satellite Navigation)
Handbrake - Fold Down
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - Halogen
Hill Holder
Intermittent Wipers - Variable
Lane Departure Warning
Lane Departure - with Passive Steer Assist
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Grille Surround
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front only
Radio - Analogue
Radio - Digital (DAB+)
Rear Wiper/Washer
Seatbelts - Lap/Sash for 2 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Full Size Steel
Speed Limiter
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Sunglass Holder
Trim - Cloth
Trip Computer
Voice Recognition
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Standard Features
Additional 12 Volt Socket/S
12 Volt Power Outlet
19CY Multi Media Platform
Additional Master KEY/S
Airbag Driver Seat
Airbag Knee Driver
Airbag Passenger Seat - Front
Anti-Lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Active High Beam Control
Apple CAR Play
Autonomous Emergency Braking
Auto Limited Slip Differential
Adjustable Speed Limiter
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
Android Auto
Audio Visual Navigation Display
Brake Assist
Brake Control Systems
Back Guide Monitor
Blind Spot Monitoring
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags - Front
Cruise Control
Centre Console Storage
Centre Console Tray
Cup Holders - Front Seats
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Cabin Light - Front AND Rear
Central Locking Remote Control
Collision Avoidance System
Cloth Trim
Cyclist Recognition
Digital Audio Broadcast Radio +
Digital Clock
Display Screen 4.2 Inch
Driver Seat Manual Adjust 6 WAY
Daytime Running Lights
Emergency Brake Lights - Flashing
ECO Indicator
Exhaust GAS Recirculation
Engine Idle Speed Control
Fog Lights - Rear
Halogen Clearance Lamp
Halogen Headlights
Headrests Front
Hill Start Assist
HUB Caps
Impact Absorbing Body Structure
Interior Lights - Rear
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
KEY Ignition Spare
Leather Accented Steering Wheel
Lane Departure Warning
LED Number Plate Light
Lane Sway Warning
Left Side Sliding Door - Glass Panel
Live Traffic Monitoring
Multi Function Control Screen
Multi Function Steering Wheel
Multi Information Display
Miracast
Multi-Media System With 8 Inch Touch Screen
Manual Park Brake Lever
Noise, Vibration & Harshness Package
Post Collision Braking
Parking Distance Control Front & Rear
Pedestrian Recognition
Pedestrian Protection Bonnet
PRE-Collision Systems
Power Windows Auto UP/Down
Radio AM/FM
Rear Combination Lights
Rear Cross Traffic Alert
Retractable AND Heated Side Mirrors
Road Sign Assist
Reversing Camera
Steering Assist
Side Airbags - Front Seats Side
Satellite Navigation
Semi-Bonnet Design
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Siri Compatibility
Smart Device Link
Seat Occupancy Detection - Passenger (front)
Sound System with 2 Speakers
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Traction Control System
TFT Display
Touch Screen 8 Inch
Toyota Safety Sense 2
USB Input Socket
Urethane Shift Lever
Voice Recognition System - Enhanced
Vehicle Stability Control
Windscreen Wipers ONE Touch
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD043007, Hot Spot Autos Granville Commercial and 4x4, (02) 7908 8983, 272 Parramatta Road, Granville, 2142 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 215/70 R16C |
| Front rim size | 7Jx16 |
| Rear tyre size | 215/70 R16C |
| Rear rim size | 7Jx16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3456 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Lower Arm;Macpherson Strut;Stabiliser Bar;Stabilizer Link |
| Rear suspension | Leaf Spring;Rigid Axle;Shock Absorber |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 12.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 351 @ 4600 RPM |
| Maximum power (kW) | 207 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 275.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1990mm x 1950mm x 5265mm |
| Ground clearance unladen | 180 mm |
| Wheelbase | 3210 mm |
| Kerb weight | 2120 kg |
| Turning circle | 11.00 m |
| Rear track | 1670 mm |
| Front track | 1670 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Toyota |
| Model | HiAce |
| Variant | Lwb |
| Series | Grh300R |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD043007, Hot Spot Autos Granville Commercial and 4x4, (02) 7908 8983, 272 Parramatta Road, Granville, 2142 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!