Seller Comments
************2012 KIA SPORTAGE CRDi WAGON***************
* Auto
* AWD
* Power Steering
* Air Conditioned
* Diesel Engine
* 8 Air BAgs
* Side Steps
* Tow BAr
* Alloys
* Comes with 1 Year Warranty and RWC

Seller Comments
************2012 KIA SPORTAGE CRDi WAGON***************
* Auto
* AWD
* Power Steering
* Air Conditioned
* Diesel Engine
* 8 Air BAgs
* Side Steps
* Tow BAr
* Alloys
* Comes with 1 Year Warranty and RWC
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 208,919km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $10,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 7.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | 1SI6BG |
| Rego expiry | 29 Jan 2027 |
| VIN | - |
| Stock No | 5310 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Side Mouldings
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Cargo Cover
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Exterior
Chrome Exterior Highlights
Chrome Grille
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Flip/Fold Out Key
Fog Lamps - Front
Footrest - Drivers
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Intermittent Wipers - Variable
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Door Handles - Interior
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Speed Dependant Volume Stereo
Spoiler - Rear Roof Mounted
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Sunvisors - Front
Trim - Cloth
Trip Computer
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Hill Descent Control
Hill Holder
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Power Front Seat Driver
Power Mirrors with Indicators
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Roof Rails
Rear Spoiler
Reversing Camera
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/60 R17 |
| Front rim size | 6.5x17 |
| Rear tyre size | 225/60 R17 |
| Rear rim size | 6.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1995 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Multi-Link Sys |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 55.00 |
| Fuel consumption | 7.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 392 @ 1800 RPM |
| Maximum power (kW) | 135 @ 4000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 198.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1635mm x 1855mm x 4440mm |
| Ground clearance unladen | 172 mm |
| Wheelbase | 2640 mm |
| Kerb weight | 1588 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1615 mm |
| Front track | 1614 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Kia |
| Model | Sportage |
| Variant | Sli (Awd) |
| Series | Sl My12 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!