Seller Comments
*************HOLDEN COLORADO 7 WAGON************
* Auto
* 2.8 Turbo Diesel Motor
* Sunraysia Wheels
* Tow BAr
* Side Steps
* 4x4
* ABS
* Sat NAv
* Reverse Camera
* Cruise & Climate Control
* Plus A Lot More!!

Seller Comments
*************HOLDEN COLORADO 7 WAGON************
* Auto
* 2.8 Turbo Diesel Motor
* Sunraysia Wheels
* Tow BAr
* Side Steps
* 4x4
* ABS
* Sat NAv
* Reverse Camera
* Cruise & Climate Control
* Plus A Lot More!!
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 245,599km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $15,999 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 2.8 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 9.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | 1OI5PO |
| Rego expiry | 15 May 2026 |
| VIN | MMU156MH0DH692333 |
| Stock No | 5329 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Head for 3rd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control
Air Conditioning - Pollen Filter
Alarm
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Side Mouldings
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Camera - Rear Vision
Cargo Blind - Rear
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Interior
Chrome Door Mirrors
Chrome Exterior Highlights
Chrome Fog Lamp Bezels/surrounds
Chrome Grille Surround
Chrome Rear Garnish
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Cup Holders - 3rd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Flip/Fold Out Key
Fog Lamps - Front
Footrest - Drivers
Gloveboxes - Upper & Lower
Guard - Sump
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Headrests - Adjustable 3rd Row x2
Hill Holder
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Independent Front Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Limited Slip Diff
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Interior Inserts
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Folding
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Rear Wiper/Washer
Roof Rails
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 7 seats
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - 3rd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 3rd Row Split Fold
Side Steps
Storage Compartment - in Dash
Sunglass Holder
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Tail Lamps - LED
Towing - Latch/Hook Front
Towing - Latch/Hook Rear
Trip Computer
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-mounted Bee-sting type
Adjustable Steering Wheel - Tilt Only
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Door Handles
Bottle Holders - Front Seats
Cruise Control
Chrome Exterior Mirrors
Cargo Cover
Cup Holders - Front & Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Child Seat Anchor Points
Driver Foot Rest
Dust & Pollen Filter
Door Pockets - Front Seat
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Flip/Folding key
Fog Lights - Front
Grab Handles - Front & Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Hill Descent Control
Hill Holder
Halogen Headlights
High Mounted Rear Stop Light
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Leather Accented Upholstery
Luggage/Cargo Area Light/s
Limited Slip Differential
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
Map/Reading Lights - Front
Parking Distance Control Rear
Power front seat Driver
Power Mirrors With Indicators & Folding
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Roof Rails
Reversing Camera
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Storage Compartment - In Dash
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Seatback Pockets - Front Seats
Side Steps
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 265/60 R18 |
| Front rim size | 7.5x18 |
| Rear tyre size | 265/60 R18 |
| Rear rim size | 7.5x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2776 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Hydraulic Double Acting |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 76.00 |
| Fuel consumption | 9.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 500 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 147 @ 3600 RPM |
| CO2 level (g/km) | 243.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1845mm x 1902mm x 4878mm |
| Ground clearance unladen | 231 mm |
| Wheelbase | 2845 mm |
| Kerb weight | 2205 kg |
| Turning circle | 11.80 m |
| Rear track | 1588 mm |
| Front track | 1570 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Colorado 7 |
| Variant | Ltz (4X4) |
| Series | Rg My14 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 9 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!