Seller Comments
2004 Lexus ES ES300 MCV30R

Seller Comments
2004 Lexus ES ES300 MCV30R
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 144,403km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 10.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | Blue / - |
| Registration | DM98BJ |
| Rego expiry | 20 Aug 2026 |
| VIN | JTHBF30G706032476 |
| Stock No | 4581 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD040455, O2 Auto Sports, (02) 4407 0041, 270 Princes Highway, South Nowra, 2541 NSW.
Optional Extras
16" Alloy Wheels
7 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control
Alarm
Armrests - Front (Driver & Passenger)
Body Colour - Bumpers
Brake Assist
Calipers - Front 2 Spot
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Fittings
Chrome Rear Garnish
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cruise Control
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Heated Seats - 1st Row
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Inserts in doors
Leather Seats
Multi-function Steering Wheel
Paint - Metallic
Power Antenna
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Radio Cassette
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Load Limiters 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Front Height Adjust. with Memory
Seat - Ventilated Drivers Side
Seat - Ventilated Passenger Side
Steering Wheel - Sports
Sunroof - Electric
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tacho
Trip Computer
Woodgrain - Centre Console
Wood/Leather Gear Knob
Wood/Leather Steering Wheel
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Alarm System/Remote Anti Theft
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Head Airbags
Heated Front Seats
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Power front seats
Power Mirrors
Power Steering
Power Sunroof
Power Windows
Radio Cassette
Radio CD with 7 Speakers
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Trip Computer
Traction Control System
Vehicle Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD040455, O2 Auto Sports, (02) 4407 0041, 270 Princes Highway, South Nowra, 2541 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/60 R16 |
| Front rim size | 6.5JJx16 |
| Rear tyre size | 215/60 R16 |
| Rear rim size | 6.5JJx16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2995 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Control Arm;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 10.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 299 @ 4400 RPM |
| Maximum power (kW) | 158 @ 5800 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1455mm x 1810mm x 4855mm |
| Ground clearance unladen | 110 mm |
| Wheelbase | 2720 mm |
| Kerb weight | 1583 kg |
| Turning circle | 11.20 m |
| Rear track | 1535 mm |
| Front track | 1545 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Lexus |
| Model | ES300 |
| Variant | |
| Series | Mcv30R |
| Warranty when new (months) | 48 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD040455, O2 Auto Sports, (02) 4407 0041, 270 Princes Highway, South Nowra, 2541 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!