Seller Comments
2025 Chery Tiggo 8 Super Hybrid Ultimate T31

Seller Comments
2025 Chery Tiggo 8 Super Hybrid Ultimate T31

| Kilometres | 15km |
| Seller type | Dealer: Demo |
| Price | $47,888 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.5 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol/Electric |
| Fuel consumption | 1.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | Blue / - |
| Registration | FXD68K |
| Rego expiry | - |
| VIN | LNNBBDEEXSD582995 |
| Stock No | D582995 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD20305, Lander Chery Blacktown New Cars, (02) 7908 9260, 37 Blacktown Road, Blacktown, 2148 NSW.
Optional Extras
12 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
19" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Head for 3rd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Airbags - Side for 2nd Row Occupants (rear)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Rear
Alarm
Ambient Lighting - Interior (User Configurable)
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Brakes - Regenerative (Adjustable)
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Blind - Rear
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Mitigation - Reversing
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Electric Seat - Passenger with Massaging
Engine Immobiliser
Fog Lamp/s - Rear
Glass Roof - with Power Blind
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Information Display - Head Up
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Laminated Windscreen
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Seats
Leather Look - Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Power Windows - Remote Control Open/Close
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Roof Rails
Scuff Plates - Illuminated
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 7 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - 3rd Row Split Fold
Seat - Ventilated Drivers Side
Seat - Ventilated Passenger Side
Side Door Exit Warning
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Android Auto Wireless
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Smart Device Integration - Apple Carplay Wireless
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Spoiler - Rear Roof Mounted
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Subwoofer
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tail Lamps - LED
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
USB Socket(s) - Charging
Voice Recognition
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Warning - Seatbelt Reminder
Wireless Charging - Compatible Devices
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Climate Control - 2 Zone
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Active High Beam Control
Apple Car Play
Adaptive Cruise Control
Auto-deploying Door Handles
Autonomous Emergency Braking
Acoustic Glass - Front
Automatic Hold Function
Automatic Headlights & Rain Sensing Wipers
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Adjustable Steering Column
Android Auto
19 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Blind Spot Detection
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Configurable Ambient Interior Lighting
Cargo Cover - Retractable
Cup Holders - Front & Rear
Coat Hanger Hook/s
Charging Port AC - Type 2
Central Locking
Column Mounted Gear Shifter
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Digital Audio Broadcast Radio
Driver Monitoring
Door Opening Warning
Daytime Running Lights - LED
Electronic Brake Force Distribution
ECO Mode
Emergency Lane Keep Assist
Exterior Mirrors - Heated
Exterior Mirrors with Indicators
Electric Parking Brake
Electronic Stability Program
Emergency Stop Signal
Extra USB Socket/s
EV Mode
Front Centre Airbag
Forward Collision Warning
Fog Lights - Rear
Follow Me Home Lighting
Frameless Wipers Front & Rear
Hill Descent Control
Heated Front Seats
Headlights - Manual Levelling
Headrest - Special
Heated Rear Windshield
Hill Start Assist
High Mounted Rear Stop Light - LED
Head Up Display
Hybrid Mode
Instrument Cluster Display - 10.25 Inch
Integrated Cruise Assist
Illuminated Glove Box Compartment
Engine Immobiliser
Lane Change Assist
Luggage/Cargo Area Light/s
Lane Departure Prevention
Lane Departure Warning
LED Headlights
LED Interior Lighting
Multi Collision Brake
Multi-function Steering Wheel
Massage Function on Passenger Seat
Navigation System
Normal Mode
Passive Entry
Parking Distance Control Front & Rear
Power Front Seat Driver 6 Way
Power front seat Driver/memory
Puddle Lamps
Power Lumbar Support Driver 4-way
Power Mirrors With Folding
Power Front Seat Passenger 6 Way
Panoramic Sunroof - Tilt & Slide
Premium Steering Wheel
Power Tailgate
Passive Start
Power Windows - Auto Up/Down
Power Windows - Anti-trap
Radio AM/FM
Rear Air Vents
Rear Centre Armrest - Folding
Rear Cross Traffic Alert & Braking
Rear Collision Warning
Regenerative Braking
Remote Engine Start System
Roof Rails
Rear Lights - LED
Rear Privacy Glass
Remote Proximity Keyless Entry
Rear Spoiler
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Remote Window Closing
Remote Window Opening
Rear Wiper/Washer
Side Airbags - 2nd Row Seats side
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Pre-tensioners 2nd Row Outer
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Storage Compartment Front Centre Armrest
Sequential Indicators
Split Fold Rear Seat
Split Fold Third Row Seat
Synthetic Leather Upholstery
Sports Mode
Speed Control
Seatback Pockets - Front Seats
Scuff Plates - Illuminated
Speed Limit Information
Panoramic Sunroof Sliding with Power Blind
Sound System with 10 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Traffic Jam Assist
Tyre Pressure Monitoring System
Touchscreen LCD
Top View Camera (360 Degree)
Voice Control
Ventilated Front Seats
Walk Away Lock
Wireless Charging Pad
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD20305, Lander Chery Blacktown New Cars, (02) 7908 9260, 37 Blacktown Road, Blacktown, 2148 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/50 R19 |
| Front rim size | 7Jx19 |
| Rear tyre size | 235/50 R19 |
| Rear rim size | 7Jx19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1499 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Solid |
| Fuel type | Unleaded Petrol/Electric |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 1.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 215 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 105 @ 5200 RPM |
| CO2 level (g/km) | 30.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1718mm x 1865mm x 4724mm |
| Ground clearance unladen | 184 mm |
| Wheelbase | 2694 mm |
| Kerb weight | 1884 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1604 mm |
| Front track | 1582 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Chery |
| Model | Tiggo 8 |
| Variant | Csh Ultimate 2Wd |
| Series | My26 |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD20305, Lander Chery Blacktown New Cars, (02) 7908 9260, 37 Blacktown Road, Blacktown, 2148 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!