Seller Comments
2026 Nissan Patrol Warrior Y62 Auto 4x4 MY26

Seller Comments
2026 Nissan Patrol Warrior Y62 Auto 4x4 MY26
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 14km |
| Seller type | Dealer: New In Stock |
| Price | $123,777 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 8 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 8 cyl, 5.6 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 14.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | JN1TANY62A0229947 |
| Stock No | N3268 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Burwood Nissan, (03) 8376 1994, 101 Burwood Highway, Burwood, 3125 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Head for 3rd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control Multi-Zone
Air Conditioning - Rear
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - MP3 Decoder
Blind Spot Sensor
Blind Spot with Active Assist
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Bottle Holders - 3rd Row
Brake Assist
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Net
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Exterior
Chrome Door Handles - Interior
Clock - Digital
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Colour Display Screen - Front
Compass
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control - Distance Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Decals
Demister - Rear Windscreen with Timer
Diff lock(s)
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electric Seat - Passenger
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Exhaust - Stainless Steel Single System
Flares
Floor Mats
Fog Lamps - Front LED
GPS (Satellite Navigation)
Grab Handle - Drivers Side
Grab Handle - Passengers Side
Grab Handles - 2nd Row
Grille - Black
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Headlamp Washers
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Headrests - Adjustable 3rd Row x3
Hill Holder
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Laminated Windscreen
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Gear Knob
Leather Inserts in doors
Leather Look - Inserts in Doors
Leather Look - Steering Wheel
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Lift Kit
Limited Slip Diff
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Metallic Finish Window Surrounds - Exterior
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Burwood Nissan, (03) 8376 1994, 101 Burwood Highway, Burwood, 3125 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 8 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 265/70 R18 |
| Front rim size | 8x18 |
| Rear tyre size | 265/70 R18 |
| Rear rim size | 8x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 5552 |
| Number of cylinders | 8 |
| Front suspension | Coil Spring;Independent Double Wishbone |
| Rear suspension | Coil Spring;Independent Double Wishbone |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 140.00 |
| Fuel consumption | 14.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 32 |
| Maximum torque | 560 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 298 @ 5800 RPM |
| CO2 level (g/km) | 334.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1940mm x 1995mm x 5165mm |
| Ground clearance unladen | 272 mm |
| Wheelbase | 3080 mm |
| Kerb weight | 2800 kg |
| Turning circle | 12.50 m |
| Rear track | 1735 mm |
| Front track | 1735 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Nissan |
| Model | Patrol |
| Variant | Warrior (4X4) |
| Series | Y62 My26 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Burwood Nissan, (03) 8376 1994, 101 Burwood Highway, Burwood, 3125 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!