Seller Comments
2025 GWM Haval Jolion Vanta Auto

Seller Comments
2025 GWM Haval Jolion Vanta Auto
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 13km |
| Seller type | Dealer: Demo |
| Price | $32,977 |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.5 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | LGWEE5A52SL630657 |
| Stock No | G4415 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Burwood GWM Haval New, (03) 8518 4377, 101 Burwood Highway, Burwood, 3125 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbag - Side Driver
Airbag - Side Front Passenger
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Rear
Alarm
Ambient Lighting - Interior (User Configurable)
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Blind Spot with Active Assist
Bluetooth System
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Cover
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Mitigation - Reversing
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Coloured Door Mirrors
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Cross Traffic Alert - Front
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - Lead Vehicle Start Active Assist
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Data Logging
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electric Seat - Passenger
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Fog Lamp/s - Rear
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Grab Handle - Passengers Side
Grille - Black
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Independent Front Suspension
Information Display - Head Up
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Launch Control
Leather Look - Seats
Leather Look - Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Painted - Wheels
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Automated Steering
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Electric Assist - User Selectable
Power Windows - Front & Rear
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Climate Control - 2 Zone
Dual Front Airbags Package
Automatic Brake Hold
Apple Car Play
Adaptive Cruise Control
Autonomous Emergency Braking
Alarm System/Remote Anti Theft
Artificial Leather Wrapped Steering Wheel
Adjustable Power Steering Mode
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Automatic Stop/Start
Adjustable Steering Column
Android Auto
Brake Assist
Brake Override System
Blind Spot Detection
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Central Airbag
Cabin Lighting
Cyclist Emergency Braking
Cargo Cover
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Digital Audio Broadcast Radio
Door Ajar Warning
Door Opening Warning
Drowsiness Warning
Daytime Running Lights
ECO Mode
Emergency Lane Keep Assist
Electric Parking Brake
Electronic Stability Control
Extra USB Socket/s
Forward Collision Warning
Fog Lights - Rear
Floor Mats - Heritage Design
Front View Camera
Hill Descent Control
Heated Front Seats
High Mounted Rear Stop Light
Instrument Cluster Display - 7.0 Inch
Engine Immobiliser
Intelligent Cornering Control
Intelligent Dodge
Keyless Entry
Lane Change Assist
Lane Centering Function
Luggage/Cargo Area Light/s
Lane Departure Warning
LED Headlights
Lane Keeping Assist
Launch Mode Control
Leather Steering Wheel Heated
Multi-function Steering Wheel
Multi Information Display 12.3 inch
Normal Mode
Park Assist - Automatic
Push Button Start
Parking Distance Control Rear
Paddle Shifters on Steering Wheel
Pedestrian Emergency Braking
Power Front Seat Driver 6 Way
Power Mirrors With Heated & Folding
Power Mirrors With Indicators
Power Front Seat Passenger 4 Way
Power Windows - Auto Up/Down
Power Windows - Anti-trap
Radio AM/FM
Rear Air Vents
Rear Cross Traffic Alert & Braking
Rear Collision Warning
Roof Rails
Rear Guide Assist
Roll Movement Intervention
Rear Privacy Glass - Rear & Side Windows
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera & Front & Rear Parking Sensors
Rear View Mirror - Auto Dimming
Remote Window Closing
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Rear Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Rear Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Secondary Collision Mitigation
Speed Sensing Auto Door Lock
Split Fold Rear Seat
Smart Key Card x 2
Synthetic Leather Upholstery
Sports Mode
Snow Mode
Panoramic Sunroof
Sound System with 6 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Traction Control System
Traffic Jam Assist
Tyre Pressure Monitoring System
Traffic Sign Recognition
Top View Camera (360 Degree)
Upholstery - Black
Ventilated Drivers Seat
Wireless Device Charger
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Burwood GWM Haval New, (03) 8518 4377, 101 Burwood Highway, Burwood, 3125 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/55 R18 |
| Front rim size | 7Jx18 |
| Rear tyre size | 225/55 R18 |
| Rear rim size | 7Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1499 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Torsion Beam |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Solid |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 55.00 |
| Fuel consumption | 6.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 270 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 130 @ - RPM |
| CO2 level (g/km) | 186.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1625mm x 1898mm x 4470mm |
| Ground clearance unladen | 184 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Kerb weight | 1520 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1597 mm |
| Front track | 1577 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | GWM |
| Model | Haval Jolion |
| Variant | Vanta |
| Series | |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Burwood GWM Haval New, (03) 8518 4377, 101 Burwood Highway, Burwood, 3125 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!