Seller Comments
Good sized Family SUV with 7 Seats, Ready to go.

Seller Comments
Good sized Family SUV with 7 Seats, Ready to go.

| Kilometres | 188,561km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $14,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3.3 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 9.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | S735DBY |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | S735DBY |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Cover
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Exterior
Chrome Grille Surround
Chrome Window Surrounds - Exterior
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Cup Holders - 3rd Row
Demister - Rear Windscreen with Timer
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Flip/Fold Out Key
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Footrest - Drivers
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Corner (Fixed)
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Headrests - Adjustable 3rd Row x2
Heat Insulated - Side Windows
Heat Insulated - Windscreen
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Intermittent Wipers - Variable
Leather Look - Gear Knob
Leather Look - Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Mesh Grille
Metallic Finish Centre Console
Metallic Finish Door Handles - Interior
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Seatback Pocket - Front Driver Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 7 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Rear Slide Adjustment
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 2nd Row Reclining
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - 3rd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 3rd Row Split Fold
Skid Plate - Front
Skid Plate - Rear
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Speed Dependant Volume Stereo
Spoiler - Rear Roof Mounted
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - In Cargo Area
Sunglass Holder
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Trim - Cloth
Trip Computer
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
Woodgrain - Inserts in Door
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adjustable Driver Seat - Manual
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Mirrors
Bottle Holders - Front & Rear
Cruise Control
Chrome Exterior Door Handles
Centre Courtesy/Dome Light/s
Cargo Cover
Chrome Grille Surround
Cup Holders - Front & Rear
Coat Hanger Hook/s
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Chrome Surround - Exterior Side Windows
Cloth Trim
Door Ajar Warning
Digital Clock
Driver Foot Rest
Dust & Pollen Filter
Door Pockets - Front & Rear
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Exterior Mirrors - Heated
Electric Parking Brake
Electronic Stability Program
Emergency Stop Signal
Flip/Folding key
Fog Lights - Front
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Hill Holder
High Mounted Rear Stop Light
Illuminated - Entry/Exit with Delayed Fade
Illuminated Glove Box Compartment
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Lockable Glove Box Compartment
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Mud Flaps - Front & Rear
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Power Mirrors With Indicators & Folding
Power Steering
Power Windows
Remote Boot/Hatch Release
Radio CD with 6 Speakers
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Roof-mounted Rear Spoiler
Reversing Camera
Rear View Mirror Day/Night
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Storage Compartment - Centre Floor Console
Side Door Impact Beams
Speed Sensing Auto Door Lock
Speed Dependent Volume Control
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Seatback Pockets - Front Seats
Storage Recess - Under Floor in Rear Cargo Area
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/65 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 235/65 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3342 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 71.00 |
| Fuel consumption | 9.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 318 @ 5300 RPM |
| Maximum power (kW) | 199 @ 6400 RPM |
| CO2 level (g/km) | 230.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1690mm x 1890mm x 4780mm |
| Ground clearance unladen | 185 mm |
| Wheelbase | 2780 mm |
| Kerb weight | 1875 kg |
| Turning circle | 11.10 m |
| Rear track | 1644 mm |
| Front track | 1633 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Kia |
| Model | Sorento |
| Variant | Si (4X2) |
| Series | Um My16 |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!