Seller Comments
2016 Isuzu MU-X LS-T (4x4) UC MY15.5

Seller Comments
2016 Isuzu MU-X LS-T (4x4) UC MY15.5

| Kilometres | 137,664km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $29,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 3 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 8.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | CQ14NR |
| Rego expiry | 05 Mar 2027 |
| VIN | MPAUCS85GGT000480 |
| Stock No | 5970 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD9677, Joe Cappiello Motors Pty Ltd, (02) 4036 3679, 2356 Pacific Highway, Heatherbrae, 2324 NSW.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-Mounted Shark Fin Type
Adjustable Steering Wheel - Tilt Only
Ambient Temperature Display
Aux/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Bottle Holders - Front Seats
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Chrome Exterior Door Handles
Chrome Exterior Mirrors
Carpet Floor Covering
Chrome Front Grille
Cup Holders - Front and Rear
Coat Hanger/Hook(s)
Centre Console Box - Multi-Purpose
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - Isofix Anchorage System
Dust and Pollen Filter
Door Pockets - Front AND Rear
Digital Video Disc Player
Emergency Brake Assist
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Grab Handles - Front and Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Hill Holder
Headlights On Warning
High Mounted Rear Stop Light
Illuminated Glove Box Compartment
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Leather Accented Upholstery
Leather Steering Wheel
Multi Function Control Screen
Multi Function Steering Wheel
MP3 Compatible CD Player
MAP/Reading Lights - Front
Parking Distance Control Rear
Power Front Seat Driver
Projector Headlights
Power Mirrors with Indicators & Folding
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 8 Speakers
Roof Rails
Rear Privacy Glass
Rear Seat Enhancement Pack
Reversing Camera
Rear View Mirror Day/Night
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for Front Seats
Side Door Impact Beams
Side Front Air Bags
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Seatback Pockets - Front Seats
Side Steps
Sunvisors with Vanity Mirrors
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD9677, Joe Cappiello Motors Pty Ltd, (02) 4036 3679, 2356 Pacific Highway, Heatherbrae, 2324 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 255/65 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 255/65 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2999 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 65.00 |
| Fuel consumption | 8.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 380 @ 1800 RPM |
| Maximum power (kW) | 130 @ 3600 RPM |
| CO2 level (g/km) | 219.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1860mm x 1860mm x 4825mm |
| Ground clearance unladen | 230 mm |
| Wheelbase | 2845 mm |
| Kerb weight | 2060 kg |
| Turning circle | 11.60 m |
| Rear track | 1570 mm |
| Front track | 1570 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Isuzu |
| Model | MU-X |
| Variant | Ls-T (4X4) |
| Series | Uc My15.5 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 130,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD9677, Joe Cappiello Motors Pty Ltd, (02) 4036 3679, 2356 Pacific Highway, Heatherbrae, 2324 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!