Seller Comments
[Use platform contact options to connect with the dealer]

Seller Comments
[Use platform contact options to connect with the dealer]
| Kilometres | - |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $67,973 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.8 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | 0 |
| Rego expiry | - |
| VIN | KNAFK416MF5542407 |
| Stock No | 20823387 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 8788, John Fautley Motors - Car City Ringwood, (03) 8400 4384, Lot25 / 411-473 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Adjustable Driver Seat - Manual
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - In Rear Glass
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bottle Holders - Front & Rear
Cruise Control
Chrome Grille Surround
Cup Holders - Front & Rear
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Cloth Trim
Digital Clock
Driver Foot Rest
Door Pockets - Front & Rear
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Brake Lights - Flashing
Exterior Mirrors - Heated
Electronic Stability Program
Flip/Folding key
Fog Lights - Front
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Hill Holder
High Mounted Rear Stop Light
Illuminated - Entry/Exit with Delayed Fade
Illuminated Glove Box Compartment
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Windows
Rear Centre Armrest
Remote Boot/Hatch Release
Radio CD with 6 Speakers
Remote Fuel Lid Release
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Side Door Impact Beams
Speed Sensing Auto Door Lock
Speed Dependent Volume Control
Side Front AirBags
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Sunvisors with Vanity Mirrors
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Tinted Windows
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 8788, John Fautley Motors - Car City Ringwood, (03) 8400 4384, Lot25 / 411-473 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 205/55 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 205/55 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1797 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 50.00 |
| Fuel consumption | 7.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 178 @ 4700 RPM |
| Maximum power (kW) | 110 @ 6500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 169.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1435mm x 1780mm x 4560mm |
| Ground clearance unladen | 140 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Kerb weight | 1304 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1566 mm |
| Front track | 1553 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Kia |
| Model | Cerato |
| Variant | S |
| Series | Yd My15 |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 8788, John Fautley Motors - Car City Ringwood, (03) 8400 4384, Lot25 / 411-473 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!