Seller Comments
2025 Omoda Omoda 9 Virtue Auto AWD MY25

Seller Comments
2025 Omoda Omoda 9 Virtue Auto AWD MY25
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 11km |
| Seller type | Dealer: New In Stock |
| Price | $64,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.5 L |
| Fuel type | Premium Unleaded/Electric |
| Fuel consumption | 1.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | DTP582 |
| Rego expiry | - |
| VIN | LNNBDDEH1SG131473 |
| Stock No | D00773 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD11832, Omoda Jaecoo Essendon, (03) 8518 4578, 71 Matthews Avenue, Airport West, 3042 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
14 Speaker Stereo
20" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Airbags - Side for 2nd Row Occupants (rear)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Charcoal Filter (Odour Reducer)
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Air Conditioning - Sensor for Humidity
Alarm
Ambient Lighting - Interior (User Configurable)
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Blind Spot with Active Assist
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brakes - Regenerative (Adjustable)
Calipers - Painted Front
Calipers - Painted Rear
Camera (Event Recording) - Front
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Blind - Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Mitigation - Reversing
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Control - Electronic Damper
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Park Distance Side
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Cross Traffic Alert - Front
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - Lead Vehicle Start Active Assist
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Electric Seats - 2nd Row (Rear)
Engine Immobiliser
Fog Lamp/s - Rear
Glass Roof - with Power Blind
Gloss Finish - Exterior Highlights
Gloss Finish Window Surrounds - Exterior
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Heated Seats - 1st Row
Heated Seats - 2nd Row
Hill Holder
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Information Display - Head Up
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Laminated Windscreen
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Seats - Partial
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Automated Steering
Parking Assist - Graphical Display
Pedals - Sports
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors
Power Door Mirrors - Folding
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Climate Control - 2 Zone
Airbag Driver
Automatic Brake Hold
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Active High Beam Control
Apple Car Play
Adaptive Damping Control
Adaptive Cruise Control
Auto Defog System
Autonomous Emergency Braking
Alarm System/Remote Anti Theft
Acoustic Laminated Windscreen
Ambient Interior Lighting - Multi-Colour
Automatic Parking Assistant
Alloy Pedals
Air Quality System
Android Auto
20 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Black Beltline
Brake Override System
Blind Spot Detection
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Comfort & Style Package
Cargo Cover - Retractable
Cup Holders - Front & Rear
Coat Hanger Hook/s
Central Locking
Column Mounted Gear Shifter
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Digital Audio Broadcast Radio
Dash Cam
Driver Monitoring
Door Opening Warning
Daytime Running Lights - LED
Electronic Brake Force Distribution
ECO Mode
Electronic Ext Door Release Buttons - both sides
Emergency Lane Keep Assist
Exterior Mirrors with Indicators
Electric Parking Brake
Electrically Reclining Rear Seats
Electronic Stability Program
Extra USB Socket/s
EV Mode
Front Centre Armrest
Front Centre Airbag
Forward Collision Warning
Fog Lights - Rear
Follow Me Home Lighting
Frameless Wipers Front & Rear
Headlights - Auto On/Off Function
Hill Descent Control
Heated Front Seats
Headlights - Manual Levelling
Heated Rear Seats - Outer
Hill Start Assist
High Mounted Rear Stop Light - LED
Heated Steering Wheel
Head Up Display
Hybrid Mode
Instrument Cluster Display - 12.3 Inch
Integrated Cruise Assist
Illuminated Glove Box Compartment
Interior Lights - Front & Rear
Engine Immobiliser
Lane Change Assist
Luggage/Cargo Area Light/s
Lane Departure Prevention
Lane Departure Warning
LED Headlights
Leather Upholstery
Multi-function Steering Wheel
Multi Information Display 12.3 inch
Normal Mode
Off Road Mode
Power Adjustable Steering Column
Passive Entry
Parking Distance Control Front & Rear
Parking Distance Control Side
Power Front Seat Driver 8 Way
Power front seat Driver/memory
Puddle Lamps
Power Lumbar Support Driver 4-way
Power Mirrors With Folding
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Front Seat Passenger 4 Way
Power Sunshade - Roof Panel
Panoramic Sunroof - Tilt & Slide
Premium Steering Wheel
Power Tailgate
Passive Start
Power Windows - Auto Up/Down
Power Windows - Anti-trap
Radio AM/FM
Rear Air Vents
Red Brake Calipers
Rear Centre Armrest - Folding
Rear Cross Traffic Alert & Braking
Rear Collision Warning
Retractable Door Handles
Remote Key
Remote Engine Start System
Roof Rails
Rear Lights - LED
Rear Privacy Glass
Roof-mounted Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Remote Window Opening
Rear Wiper/Washer
Sand Mode
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Pre-tensioners 2nd Row Outer
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Storage Compartment Front Centre Armrest
Sequential Indicators
Side Front AirBags
Split Fold Rear Seat
Sports Mode
Snow Mode
Speed Control
Seatback Pockets - Front Seats
Speed Limit Information
Sound System with 12 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Traffic Jam Assist
Tyre Mobility Kit
Tyre Pressure Monitoring System
Top View Camera (360 Degree)
Upholstery - Black
Voice Control
Ventilated Front Seats
Ventilated Rear Seats - Outer
Walk Away Lock
Wireless Device Charger
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD11832, Omoda Jaecoo Essendon, (03) 8518 4578, 71 Matthews Avenue, Airport West, 3042 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/50 R20 |
| Front rim size | 7.5Jx20 |
| Rear tyre size | 245/50 R20 |
| Rear rim size | 7.5Jx20 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1499 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded/Electric |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 1.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 215 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 105 @ 5200 RPM |
| CO2 level (g/km) | 32.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1671mm x 1920mm x 4775mm |
| Ground clearance unladen | 197 mm |
| Wheelbase | 2800 mm |
| Kerb weight | 2203 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1642 mm |
| Front track | 1641 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Omoda |
| Model | Omoda 9 |
| Variant | Shs Virtue Awd |
| Series | T22 My25 |
| Warranty when new (months) | 96 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD11832, Omoda Jaecoo Essendon, (03) 8518 4578, 71 Matthews Avenue, Airport West, 3042 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!