Seller Comments
Family Owned Business Est 1985
Free 3 Year Warranty
Log books with Service History
Full Car History Available and Clear of All Titles
All Cars Mechanically Workshopped
PLEASE NOTE WE ARE LOCATED IN 2132, SYDNEY, NSW

Seller Comments
Family Owned Business Est 1985
Free 3 Year Warranty
Log books with Service History
Full Car History Available and Clear of All Titles
All Cars Mechanically Workshopped
PLEASE NOTE WE ARE LOCATED IN 2132, SYDNEY, NSW
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 80,132km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $15,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | CPR56R |
| Rego expiry | 14 Jul 2026 |
| VIN | 6T1BF3FK60X004658 |
| Stock No | 370 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD098733, Tony Lahood Motors Croydon, (02) 7908 8771, 620 Parramatta Road, Croydon, 2132 NSW.
Optional Extras
10 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Rear
Alarm
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Blind - Power Rear
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Camera - Rear Vision
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Exterior
Chrome Exhaust Tip(s)
Chrome Fog Lamp Bezels/surrounds
Chrome Rear Garnish
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Diffuser - Rear
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Engine Immobiliser
Exhaust - Stainless Steel Dual System
Fog Lamps - Front
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Integrated 2nd Row
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Intermittent Wipers - Variable
Leather Look - Inserts in Doors
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Paint - Metallic
Park Brake - Foot Operated
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Premium Sound System
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Scuff Plates - Embossed or personalised
Seatback Pocket - Front Driver Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Side Skirts
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Spoiler - Front
Spoiler - Rear
Sports Instruments
Starter Button - Key/Fob Proximity
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Subwoofer
Sunglass Holder
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Suspension - Sports
Tacho
Trip Computer
Woodgrain - Dash Board
Woodgrain - Inserts in Door
Wood/Leather Gear Knob
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Alarm System/Remote Anti Theft
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Kit
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Drive
Leather Accented Upholstery
Lane Change Warning
Leather Steering Wheel
Multi-function Steering Wheel
Metallic Paint
Parking Distance Control Rear
Power front seats
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Windows
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Satellite Navigation
Side Front AirBags
Sound System with 10 Speakers
Premium Sound System
Sports Suspension
Trip Computer
Traction Control System
Vehicle Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD098733, Tony Lahood Motors Croydon, (02) 7908 8771, 620 Parramatta Road, Croydon, 2132 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/55 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 215/55 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2494 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 7.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 235 @ 4100 RPM |
| Maximum power (kW) | 135 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 183.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1470mm x 1825mm x 4815mm |
| Ground clearance unladen | 145 mm |
| Wheelbase | 2775 mm |
| Kerb weight | 1460 kg |
| Turning circle | 10.80 m |
| Rear track | 1565 mm |
| Front track | 1575 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Toyota |
| Model | Camry |
| Variant | Atara Sl |
| Series | Asv50R |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 9 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD098733, Tony Lahood Motors Croydon, (02) 7908 8771, 620 Parramatta Road, Croydon, 2132 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!