Seller Comments
This car is physically located in VIC and we deliver nationally with minimum interstate charges (included in the price shown in the ad).

Seller Comments
This car is physically located in VIC and we deliver nationally with minimum interstate charges (included in the price shown in the ad).

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 44,171km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $15,494 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | KL3BD5EM5JK008931 |
| Stock No | 21454555301056 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4472654, Cars24 Brisbane, (07) 3506 2893, 973 Fairfield Rd, Yeerongpilly, 4105 QLD.
Optional Extras
16" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Alarm
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Central Locking - Remote/Keyless
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Flip/Fold Out Key
Gloss Finish Inserts in Dash Board
Headlamps Automatic (light sensitive)
Hill Holder
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Folding
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Steel Rim Only
Trim - Cloth
Voice Recognition
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Active High Beam Control
Apple Car Play
Adjustable Front Seats - Manual
Alarm System/Remote Anti Theft
Adjustable Speed Limiter
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Android Auto
AUX/USB Input Socket
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Centre Console Box With Sliding Armrest
Cargo Cover
Cup Holders - Front Seats
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking Remote Control
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Cloth Trim
Driver Mode Selection
Door Pockets - Front & Rear
Daytime Running Lights - LED
Electronic Brake Force Distribution
Electric Power Steering
Electronic Stability Program
Forward Collision Warning
Flip/Folding key
Head Airbags
Headlights - Auto On/Off Function
Halogen Headlights
Hill Start Assist
Engine Immobiliser
Leather Accented Steering Wheel
Lane Departure Warning
Lane Keeping Assist
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Display
Multi-function Steering Wheel
Parking Distance Control Rear
Power Windows
Reversing Camera
Side Airbags
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Rear Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Split Fold Rear Seat
Seatback Pockets - Front Seats
Sport Seats
Sound System with 6 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Traction Control System
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4472654, Cars24 Brisbane, (07) 3506 2893, 973 Fairfield Rd, Yeerongpilly, 4105 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 205/55 R16 |
| Front rim size | 7.0Jx16 |
| Rear tyre size | 205/55 R16 |
| Rear rim size | 7.0Jx16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1399 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut;Stabiliser Bar |
| Rear suspension | Compound Crank Rear Axle;Coil Spring;Stabiliser Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 52.00 |
| Fuel consumption | 6.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 240 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 110 @ 6500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 141.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1457mm x 1807mm x 4665mm |
| Ground clearance unladen | 122 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Kerb weight | 1283 kg |
| Turning circle | 11.90 m |
| Rear track | 1558 mm |
| Front track | 1540 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Astra |
| Variant | Ls Plus |
| Series | Bl My17 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 9 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4472654, Cars24 Brisbane, (07) 3506 2893, 973 Fairfield Rd, Yeerongpilly, 4105 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!