Seller Comments
This car is physically located in VIC and we deliver nationally with minimum interstate charges (included in the price shown in the ad).

Seller Comments
This car is physically located in VIC and we deliver nationally with minimum interstate charges (included in the price shown in the ad).

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 125,257km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4472654, Cars24 Brisbane, (07) 3506 2893, 973 Fairfield Rd, Yeerongpilly, 4105 QLD.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Air Conditioning - Pollen Filter
Alarm
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Cargo Cover
Cargo Net
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Handbrake - Fold Down
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Wiper/Washer
Roof Rails
Scuff Plates - Embossed or personalised
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - In Cargo Area
Sunglass Holder
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Trim - Cloth
Trip Computer
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Alarm System/Remote Anti Theft
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Bottle Holders - Front & Rear
Centre Courtesy/Dome Light/s
Cargo Cover
Cup Holders - Front & Rear
Coat Hanger Hook/s
Central Locking Remote Control
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Cloth Trim
Digital Clock
Dust & Pollen Filter
Door Pockets - Front & Rear
Daytime Running Lights - LED
Door Sill Finishers - Embossed/Personalised
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Brake Lights - Flashing
Electronic Stability Program
Glovebox Cooler
Grab Handles - Front & Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Hill Descent Control
Hill Holder
High Mounted Rear Stop Light
Illuminated - Entry/Exit with Delayed Fade
Illuminated Glove Box Compartment
Engine Immobiliser
Impact Sensing Auto Door Unlock
Luggage/Cargo Area Light/s
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Map/Reading Lights - Front
One Touch Convenience Turn Signal
Portable Ash Tray
Parking Distance Control Rear
Power Lumbar Support Driver Seat
Projector Headlights
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Rear Centre Armrest
Radio CD with 6 Speakers
Roof Rails
Reversing Camera
Rear View Mirror Day/Night
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Speed Sensing Auto Door Lock
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Scuff Plates On Door Sills
Seatback Pockets - Front Seats
Storage Recess - Under Floor in Rear Cargo Area
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Trailer Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4472654, Cars24 Brisbane, (07) 3506 2893, 973 Fairfield Rd, Yeerongpilly, 4105 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/60 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 225/60 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1999 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 62.00 |
| Fuel consumption | 7.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 192 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 114 @ 6200 RPM |
| CO2 level (g/km) | 182.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1655mm x 1850mm x 4477mm |
| Ground clearance unladen | 172 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Kerb weight | 1484 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1620 mm |
| Front track | 1608 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Hyundai |
| Model | Tucson |
| Variant | Active (Fwd) |
| Series | Tl Upgrade |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4472654, Cars24 Brisbane, (07) 3506 2893, 973 Fairfield Rd, Yeerongpilly, 4105 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!