Seller Comments
2010 Holden Colorado LT-R RC 4X4

Seller Comments
2010 Holden Colorado LT-R RC 4X4
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 155,809km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $18,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Ute Tray, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 3 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 9.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | MMMTFS85HAH524620 |
| Stock No | 397 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 328197, Wilson Car Sales pty Ltd, (08) 7704 2323, 4 Copinger South Road, Port Pirie South, 5540 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
16" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Grille Surround
Bonnet Scoop(s)
Calipers - Front 2 Spot
Carpeted - Cabin Floor
CD Player
CD Stacker - 6 disc In Dash/Cabin
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Exterior
Chrome Door Mirrors
Chrome Grille
Clock - Digital
Control - Park Distance Rear
Cruise Control
Disc Brakes Front Ventilated
Dual Range Transmission
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Flares Body Coloured
Fog Lamps - Front
Front Stabiliser
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Independent Front Suspension
Information Display - Drivetrain
Intermittent Wipers - Variable
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Limited Slip Diff
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Interior Inserts
Mudflaps - front
Over-head Centre Console - Front
Power Door Mirrors
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front only
Rear Step bumper
Remote Fuel Lid Release
Roll Bar
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seats - Bucket (Front)
Side Steps
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Sunglass Holder
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Tonneau Cover - Soft
Trim - Cloth
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Alloy Sports Bar
16 Inch Alloy Wheels
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Fog Lights - Front
Engine Immobiliser
Limited Slip Differential
Leather Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
Parking Distance Control Rear
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Side Steps
Trip Computer
Tonneau Cover
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 328197, Wilson Car Sales pty Ltd, (08) 7704 2323, 4 Copinger South Road, Port Pirie South, 5540 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/70 R16 |
| Front rim size | 7x16 |
| Rear tyre size | 245/70 R16 |
| Rear rim size | 7x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2999 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Wishbones |
| Rear suspension | Gas Damper;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 76.00 |
| Fuel consumption | 9.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 8 |
| Maximum torque | 333 @ 1600 RPM |
| Maximum power (kW) | 120 @ 3600 RPM |
| CO2 level (g/km) | 237.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1750mm x 1800mm x 4995mm |
| Ground clearance unladen | 225 mm |
| Wheelbase | 3050 mm |
| Kerb weight | 1932 kg |
| Turning circle | 12.20 m |
| Rear track | 1525 mm |
| Front track | 1520 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Colorado |
| Variant | Lt-R (4X4) |
| Series | Rc My10 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 328197, Wilson Car Sales pty Ltd, (08) 7704 2323, 4 Copinger South Road, Port Pirie South, 5540 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!