Seller Comments
2013 Mitsubishi ASX XB
Seller Comments
2013 Mitsubishi ASX XB

| Kilometres | 165,103km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $13,488 |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.70 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | 295TGZ |
| Rego expiry | 16 Apr 2026 |
| VIN | JMFXTGA2WEZ000947 |
| Stock No | U2534 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 1006221, Norris Used Cars Nundah, (07) 3053 8835, 1344 Sandgate Road, Nundah, 4012 QLD.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control
Air Conditioning - Pollen Filter
Alarm
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Interior
Chrome Finish Gear Shift Gate
Chrome Grille Surround
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Diffuser - Rear
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Footrest - Drivers
Front Stabiliser
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated - Key Ignition Barrel/Surround
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Centre Console
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Folding
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Rear Stabiliser
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Spoiler - Rear Roof Mounted
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Trim - Cloth
Trip Computer
Voice Recognition
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Airbag Knee Driver
Anti-Lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Alarm System/Remote Anti Theft
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
17 Inch Alloy Wheels
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Brake Force Distribution
Head Airbags
Hill Holder
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Multi Function Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
Parking Distance Control Rear
Power Mirrors with Indicators & Folding
Power Steering
Power Windows
Remote Boot/Hatch Release
Radio CD with 4 Speakers
Roof Rails
Rear Spoiler
Reversing Camera
Side Airbags
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Trip Computer
Traction Control System
Vehicle Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 1006221, Norris Used Cars Nundah, (07) 3053 8835, 1344 Sandgate Road, Nundah, 4012 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/60 R17 |
| Front rim size | 6.5x17 |
| Rear tyre size | 215/60 R17 |
| Rear rim size | 6.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 63.00 |
| Fuel consumption | 7.70 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 197 @ 4200 RPM |
| Maximum power (kW) | 110 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 181.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1625mm x 1770mm x 4295mm |
| Ground clearance unladen | 195 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Kerb weight | 1375 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1525 mm |
| Front track | 1525 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mitsubishi |
| Model | ASX |
| Variant | (2Wd) |
| Series | Xb My14 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 130,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and Autotrader do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and Autotrader exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 1006221, Norris Used Cars Nundah, (07) 3053 8835, 1344 Sandgate Road, Nundah, 4012 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!